Nacházíte se » Nauka o zraku

Nauka o zraku

Zdravé oko | Myopie | Hypermetropie | Astigmatismus

Zdravé oko

Zdravé oko

Pokud oko nevykazuje žádnou vadu vidění, utváří se obraz vzdálených nebo blízkých předmětů na sítnici. Čočka se vyklenuje a oplošťuje v závislosti na vzdálenostech tak, aby byl vytvořen jasný obraz. Tento proces se nazývá akomodace. Akomodace umožňuje vidění od několika centimetrů až po nekonečno.

Pokud je obraz neostrý znamená to, že oko vykazuje vadu vidění.

nahoru


Myopie

Myopie

Myopie (krátkozrakost) by se dala charakterizovat jako vada, kdy je oko fyziologicky příliš dlouhé. Ostrý obraz se potom vytváří před sítnicí a na sítnici vzniká obraz neostrý. Pacient trpící myopií vidí špatně na dálku, ale dobře na blízko. Vzdálenost, na kterou myop ostře vidí je tím kratší, čím je myopie vyšší.

Charakteristické příznaky

 • Mhouření očí při dívání do dálky.
 • Míjení známých na ulici.
 • Vaše dítě píše s nosem těsně u sešitu.
Myopie

Korekce

Myopii korigujeme minusovými čočkami, s jejichž pomocí obraz posuneme na sítnici oka Tím zabráníme případným bolestem hlavy a únavě očí.

Minusové čočky jsou čočky s výraznější okrajovou tloušťkou v závislosti od výšky jejich dioptrického účinku. Toto ovšem není důvod k obavám, neboť existují brýlové čočky stále estetičtější a funkčnější.

nahoru


Hypermetropie

Hypermetropie

Hypermetropie (dalekozrakost) by se dala charakterizovat jako vada, kdy je oko fyziologicky příliš krátké. Ostrý obraz se potom vytváří za sítnicí a na sítnici vzniká obraz neostrý. Pacient trpící hypermetropií vidí špatně jak na blízko, tak i na dálku. Podaří-li se mu přece jenom zaostřit do dálky, tak pouze za cenu značné námahy očí a následné únavy.

Charakteristické příznaky

 • Neustálá akomodace bývá příčinou bolestí hlavy.
 • Potíže nastávají nejčastěji po práci a večer.
 • U dětí je častým původním znakem šilhání (je třeba rychle odstranit).
Hypermetropie

Korekce

Hypermetropii korigujeme plusovými brýlovými čočkami, které posunou obraz na úroveň sítnice. Uvolní akomodaci a tím zabrání únavě očí a bolestem hlavy. Plusové brýlové čočky mají větší středovou tloušťku než okrajovou.

Faktory ovlivňující estetičnost a funkčnost plusových čoček:

 • Pro snížení středové tloušťky je nejdůležitější průměr polotovaru před zábrusem.
 • Pro kompenzaci efektu vizuálně zvětšeného oka nositele používáme asferické- ploché čočky.
 • Snížení hmotnosti čoček je umožněno minimalizováním množství použitého materiálu. Množství použitého materiálu ovlivňují právě zmíněné dva předchozí faktory.

nahoru


Astigmatismus

Hypermetropie

Ten, kdo trpí astigmatismem, vidí neostře jak na blízko, tak i do dálky. Nevidí jasně kontrasty mezi horizontálními, vertikálními nebo zešikmenými řádky. Příčinou často bývá zakřivení rohovky, které není sférické, ale torické (normální rohovka má tvar kulové úseče. Při astigmatismu má však ve dvou osách na sebe kolmých rozdílné zakřivení a výsledkem je válcová plocha, která způsobuje zkreslení). Astigmatismus se může kombinovat s řadou dalších vad vidění, jako je myopie nebo hypermetropie.

Charakteristické příznaky

 • Častá záměna podobných znaků např. H M N A nebo O a D
 • Únava očí a bolesti hlavy
 • Záměna číslic např.: 9 8 6 a 0
Hypermetropie

Korekce

Astigmatismus se koriguje torickými brýlovými čočkami, které vyrovnávají nepravidelnosti zakřivení rohovky.

nahoru

NovinkyNovinky

19.10.2017Uzavření Hostivaře
Dovolujeme si oznámit našim zákazníkům, že jsme uzavřeli pobočku v obchodním centru VIVO! Hostivař na adrese Švehlova 32, Praha 10.
06.07.2017Léto v plném proudu
Léto je v plném proudu !!! Celý kolektiv Interoptik Linda přeje všem našim zákazníkům pěkné slunečné léto. Během letních prázdnin máme na všech našich pobočkách stejnou otevírací dobu jako během roku.
19.08.2016Nová Hostivař
Právě jsme dokončili modernizaci naší pobočky v Praze 10 - Hostivaři.

AkceAkce

INTEROPTIK LINDA s.r.o. - oční optika Praha 4, Krč - idatabaze.czOční optiky - idatabaze.cz